www.homeidea.com.pl

Nieco wyżej wspominaliśmy o Parlamencie Europejskim jako miejscu, w którym bardzo dużą rolę odgrywają tłumacze. To rzeczywiście prawda, ale nie cała. Otóż tłumacz sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z mocno międzynarodowym towarzystwem.

Nie każdy bowiem orientuje się w danym języku obcym, więc bardzo istotne jest, aby dokładnie rozumiał, o czym mowa. Na szczeblu spotkań politycznych precyzja i rzetelność tłumaczenia mają fundamentalne znaczenie, bo ewentualne błędy mogą mieć daleko idące skutki dyplomatyczne. Jeśli mowa o Parlamencie Europejskim, to ze względu na obecność w nim przedstawicieli blisko 30 państw każdego dnia działa tam wielu tłumaczy.

Ich zadaniem jest przekład wszystkich wypowiedzi, które zwykle mają miejsce w językach ojczystych deputowanych, na języki docelowe. Oznacza to, że do każdej grupy posłów z danego kraju zwraca się zazwyczaj kilku różnych tłumaczy i za każdym razem posłowie muszą rozumieć, co powiedzieli ich koledzy. Oznacza to kilkudziesięciu tłumaczy w stałej gotowości do pracy.

Podobnie sprawy mają się w czasie obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ lub Rady Bezpieczeństwa, gdzie też w grę wchodzą różne języki, a wierność przekładu ma wielką wagę polityczną. Czasami takie wielojęzyczne tłumaczenia są też konieczne na szczeblu komercyjnym, chociażby w ramach relacji biznesowych. Wówczas w technicznym wymiarze organizacja tłumaczeń wygląda bardzo podobnie.

Jednym z kluczowych elementów oprócz samych tłumaczy jest użycie odpowiednich środków technicznych. Ich poprawna konfiguracja to odrębne wyzwanie o sporym znaczeniu.