Patryk Jankowski

Praca w ogrodzie jest bardzo rozwijającym zajęciem. Może pomóc w kształtowaniu wielu cech, które okazują się przydatne w dorosłym życiu. Z tego powodu warto zaangażować dziecko w pracę ogrodowe, jeśli tylko posiadamy dużą działkę i wykonujemy na niej regularne prace. Pierwsza zaleta prac ogrodowych to fakt przebywania na świeżym powietrzu.

To zawsze zdrowsze od siedzenia przed telewizorem, nawet jeśli mówimy tylko o wypadzie na działkę w weekend. Do tego ogród wymaga aktywności. Jeśli sami zajmujemy się sadzeniem warzyw, kwiatów a może i drzewek, z pewnością nie raz przyjdzie nam sięgnąć po łopatę czy grabki. Przekopywanie ogródka, sadzenie drzewek czy nawet podlewanie kwiatów to niejednokrotnie spora dawka zdrowego wysiłku.

Prace ogrodowe wymagają też umiejętności planowania i konsekwentnego działania. Bez tego nie osiągniemy zamierzonych celów. Raz zasadzone rośliny wymagają stałej opieki. Dzięki temu ogród jest idealnym pretekstem do tego, by nauczyć dzieciaki spokojnego i ukierunkowanego na cel działania.

Poza tym, praca w ogrodzie to dużo czasu spędzonego z całą rodziną, a także możliwość stworzenia wieloletnich, żywych pamiątek. Mowa oczywiście o drzewach czy krzewach, które raz zasadzone rosną przez wiele lat. Zadbane drzewko może doczekać jeszcze kilku pokoleń naszej familii. Warto stworzyć tak trwały rodzinny pomnik i regularnie dbać o jego dobrą kondycję.

Zwłaszcza, gdy odbywa się to w ramach wspólnego, rodzinnego wysiłku. Nic tak nie łączy jak wspólny cel.