Rynek stawia wymagania. Dlatego na największe zainteresowanie klientów mogą liczyć ci tłumacze, którzy są znani z doskonałych kompetencji. Można podpisywać umowy na tłumaczenia zarówno z freelancerami pracującymi niezależnie, jak i ze specjalistami, którzy reprezentują poszczególne biura tłumaczeń. To drugie rozwiązanie ma ten plus, że zazwyczaj biura te oferują usługi w co najmniej kilku językach, a że czasami potrzeba wykonać przekłady na różne języki, to wszystko da się załatwić w ramach jednej umowy.

W dalszym ciągu trzeba jednak mieć pewność, że tłumacz, który będzie realizował zadanie będzie reprezentował wysoki poziom kompetencji. Jeśli chodzi o biura, to z reguły posiadają one dość wyśrubowane standardy i kandydaci przechodzą ostrą selekcję. Generalnie przyjmuje się, że im tłumacz bardziej samodzielny i efektywny, tym lepiej. Czasami presja czasu jest silna i tekst musi być gotowy w stosunkowo krótkim czasie.

To spore wyzwanie, któremu są w stanie sprostać jedynie najlepsi fachowcy. Zaawansowane umiejętności tłumacza nierzadko są wynikiem jego własnych praktyk i swoistych eksperymentów. Na tej drodze doświadczeni tłumacze opracowują własne techniki realizacji zleceń i rozmaite triki, które czynią ich sprawniejszymi. Wszystko to ma na celu uzyskanie jak najwyższych ocen ze strony zleceniodawców, ale przyczynia się również do podniesienia zawodowej rangi tłumacza w biurze, które go zatrudnia.

Tam również ma miejsce rywalizacja pomiędzy fachowcami, od której ciężko jest na co dzień uciec.