mag gaz

Jednym z niezwykle często używanych wyrobów budowlanych jest dachówka. Może ona posiadać bardzo różnorodne wymiary oraz kształty. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się go do tworzenia pokrycia dachu. Aby wykonać pokrycie samego szczytu dachu używa się szczególnego rodzaju dachówki – gąsiora.

Najczęściej używaną odmianą tego materiału jest dachówka ceramiczna. Tworzy się ją z odpowiednio przygotowanej gliny ceglarskiej. W tej grupie wyróżnia się dachówki naturalne, które produkuje się z surowej gliny. Charakteryzują się one porowatą, matową powierzchnią.

Zwykle stosuje się przy zabytkowych budowlach. Poza tym, wśród dachówek ceramicznych znajdują się dachówki angobowane (powlekane płynną glinką, wzbogaconą o barwniki) oraz glazurowane (powlekane szkliwem – posiadają najwięcej odcieni). Ze względu na materiał, przeznaczony do produkcji, dachówki dzielą się jeszcze na cementowe, szklane oraz wykonane z pozostałych materiałów, innych niż te wymienione wcześniej. Jeśli natomiast skupiać się na samym procesie produkcji, można wskazać dwa kolejne typy dachówek: dachówki ciągnione oraz dachówki tłoczone.